1 marca 2014

Pamięć o Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto państwowe poświęcone bohaterom powojennej walki o wolną Polskę - żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W całej Polsce odbywają sie uroczystości z tej okazji.
Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów” - głosiło przyjęte w 2010 roku stanowisko Rady Ministrów, w którym rząd pozytywnie opiniował prezydencką inicjatywę ustanowienia święta.
Starania w kierunku uhonorowania bohaterów podziemia podjął najpierw Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał je Bronisław Komorowski. Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzono w 2011 roku.
Data 1 marca nie jest przypadkowa - tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz