3 grudnia 2013

Podstawą powinna być umowa o pracę na czas nieokreślony
 Europejscy partnerzy społeczni (EKZZ, BusinessEurope, CEEP oraz UEAPME) rozpoczęli w listopadzie rozmowy dotyczące stworzenia wspólnej analizy wyzwań na rynku pracy. Poprzednia, wydana w 2007 roku straciła na aktualności w czasie kryzysu.

Ze wstępnych rozmów wynika, że strona pracodawców w szczególności zainteresowana jest zagadnieniem konkurencyjności gospodarki UE. Natomiast dla EKZZ najważniejsze obszary wymagające wspólnej analizy to kreacja miejsc pracy wysokiej jakości poprzez inwestycje, zakończenie rozwiązywania kryzysu gospodarczego wyłącznie poprzez oszczędności budżetowe, akcentowanie autonomii rokowań zbiorowych oraz zwalczanie niedostatku i rozwarstwienia.
 
Trzy polskie centrale związkowe reprezentuje Barbara Surdykowska z NSZZ Solidarność, a w składzie zespołu negocjacyjnego jest Danuta Wojdat z "Solidarności", reprezentująca Komitet Kobiet EKZZ. 
 
"Solidarność" jest szczególnie zainteresowana, aby w części dotyczącej zasad znalazły się zapisy z ktorych jasno będzie wynikać, że podstawą zatrudnienia powinna być umowa o pracę na czas nieokreślony. - Nasza koncentracja na tym zagadnieniu wynika z niepokojącego poziomu umów terminowych w Polsce oraz skali nadużywania zatrudnienia cywilnoprawnego – komentuje Barbara Surdykowska - Europejski dialog społeczny przeżywa w ostatnim okresie niezbyt dobrą fazę. Wystarczy wspomnieć odmowę Komisji Europejskiej w sprawie przekształcenia w dyrektywę porozumienia bhp w sektorze fryzjerskim. Wcześniej fiaskiem zakończyły się negocjacje europejskich  partnerów społecznych dotyczące modyfikacji dyrektywy o czasie pracy.  Tym bardziej istotne jest aby podczas toczących się rozmów pokazać zdolność związków zawodowych i organizacji pracodawców do osiągania konsensusu - dodaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz