23 listopada 2015

Polska służba zdrowia w ruinie 

Autorzy raportu OECD w podsumowaniu blisko 300-stronnicowego opracowania piszą, że rosną długość życia, jakość opieki, dostęp do nowoczesnych leków. Jednym z niewielu wyjątków - jest Polska - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Opracowanie bierze pod lupę stan zdrowia i jakość opieki nad pacjentami w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak wynika z najnowszego raportu tej organizacji- Polska jest na szarym końcu, jeżeli chodzi o świadczenie usług przez służbę zdrowia.
"We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia”, albo: „dzięki wcześniejszej diagnozie w większości państw zwiększyła się długość przeżycia przy zachorowaniu na raka. Wyjątkiem są Polska i Chile" – cytuje raport.
OECD zwraca też uwagę na to, że w polskiej służbie zdrowia pracuje za mało lekarzy i pielęgniarek.
ap

 

19 listopada 2015

„Jesteśmy wstrząśnięci zatrważającymi wiadomościami, które dotarły do nas z Paryża”, napisał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej po piątkowych tragicznych wydarzeniach w Paryżu do francuskich związków zawodowych CFDT, FO, CGT, CFTC i UNSA.
„Współczujemy Wam w Waszym bólu, smutku, żalu i poczuciu krzywdy”. Szef „Solidarności” podkreślił, że cios „który uderzył w niewinnych jest ciosem wymierzonym w ludzkość”. W imieniu członków Związku, lider KK przesłał francuskim związkowcom wyrazy solidarności oraz życzył im odwagi i wytrwałości w trudnych chwilach.